Starostlivosť o šperky

Starostlivosť o šperky

Každý šperk si vyžaduje rozdielnu starostlivosť na základe toho, z akého materiálu je vyrobený. Aby ste sa tešili zo svojich šperkov čo najdlhšie, je dôležité aby ste dodržiavali niekoľko základných a veľmi jednoduchých pravidiel:

  • Šperky odkladajte do šperkovnice alebo do hodvábneho alebo zamatového vrecúška na to určeného, najlepšie každý šperk samostatne.
  • Šperky sa snažme nevystavovať pôsobeniu chemických látok.
  • Šperkom škodí aj parfum, preto by sme ho nikdy nemali aplikovať priamo na šperk.
  • Väčšine šperkom škodí aj chlórovaná, termálna a morská voda, ktorá môže poškodiť samotný kov alebo kamienky, ktoré sú na šperku nalepené.
  • Šperky čistíme len v roztokoch a handričkami, špeciálne na to určenými. Existuje široký výber špeciálnych handričiek, roztokov a krémov, vyrobených práve na čistenie šperkov. Pokiaľ si nie ste istý, dajte si šperk vyčistiť radšej priamo u zlatníka.
  • Na šperky nikdy nepoužívame hrubú silu.

Zlaté šperky si nevyžadujú pravidelnú špeciálnu starostlivosť. Bežne sa dajú čistiť v čistej vode s pridaním saponátu. Šperky s kameňmi a perlami nenamáčajte vo vode a v saponátoch. Po vyčistení šperk opláchneme čistou vodou a osušíme. Zamastený zlatý šperk  očistíme alkoholom a osušíme jemnou handričkou. My odporúčame čistiť zlaté šperky handričkou určenou na zlato a pokiaľ šperk nosíte často, raz ročne ho dajte odborne vyčistiť, preleštiť a skontrolovať osadenie kameňov a pevnosť spojov. Biele zlato je povrchovo upravené ródiom a časom môže stratiť svoju „bielu“ farbu a lesk. V takom prípade sa obráťte na zlatníka, aby vrstvu ródia obnovil. Na zliatiny zlata pôsobia agresívne chemikálie ako chlór alebo iné čistiace prostriedky. Tie nepriaznivo ovplyvňujú nielen samotný kov, ale aj kamene či perly v ňom osadené. Odporúčame preto odložiť šperky vždy pri používaní chemických látok, ako aj pred vstupom do bazéna či vírivky.

Šperky vyrobené zo striebra nenechávame voľne uložené na vzduchu, ale v špeciálnych zamatových alebo hodvábnych vrecúškach, poprípade šperkovniciach. Najčastejším problémom strieborných šperkov je ich sčernenie. Oxidácia strieborných šperkov je prirodzeným procesom, no  pri správnej údržbe a ošetrení jej môžete predísť a Vaše šperky budú vždy ako nové. Práve v dôsledku sčernenia strieborných šperkov sa do nich zvykne pridávať ródium, ktoré zdržuje procesy oxidácie a predlžuje krásu a lesk strieborných povrchov. No ani to nezabezpečuje jeho nemennú krásne striebornú a lesklú farbu. Ide o prirodzenú reakciu strieborného kovu, nie o výrobnú vadu. Sčernenie  striebra a zlata môže spôsobiť aj reakcia tela na horúčku alebo zápal, agresívny pot, užívanie liekov, rôzne mydlá, parfumy, parfumované krémy atď. Šperky neodkladajte do blízkostí vecí, ktoré obsahujú síru, gumu alebo lepidlo. U plochých, lisovaných, pletených retiazok a náramkov sa vyvarujte ostrému ohybu a pred spaním ich vždy odkladajte. Zvýšenú pozornosť venujte aj odľahčeným (dutým) šperkom, aby sa nepoškodili. U špeciálne upravených šperkov (napr. pieskovaním, matovaním) dochádza nosením k ošúchaniu, čo sa nepovažuje za chybu šperku.