Získajte až 30% ZĽAVU na Šperky tejto sezónyPre pánovPre dámy * Časovo obmedzené.

Zafír

Zafír

Zafír  je drahokamová odroda korundu, ktorý je rovnaký ako červený rubín. Môžeme tým povedať, že zafír je modrým bratom rubínu. Napriek viacerým podobnostiam však majú odlišný temperament. Je odvodený od slova sapphirus, ktorý je zároveň odvedený od hebrejského slova sappire čo znamená modrá. Jeho zafarbenie môže nadobúdať žlté, rúžové či zelené odtiene, ktoré je spôsobené prímesou železa, titánu alebo chrómu. Bezfarebný zafír sa nazýva leukozafír.

História zafíru sa tiahne aj do Perzie, kde verili, že zem nesie veľký zafír a nebeská modrá je jeho odrazom. Ďalšia z legiend zo Srí Lanky hovorí o mužovi menom Džampal. Jeho krása bola tak okúzľujúca, že ženy sa doslova báli čo len naňho pozrieť. Bol lovcom, ktorý lovil pomoc obyčajného bumerangu na rozdiel od ostatných lovcov, ktorý používali šípi a luky. Zamiloval sa do jednej z hviezd na nebi a keď bol jedného dňa napadnutý zvieraťom tak pri svojej obrane zasiahol milovanú hviezdu, ktorej čriepok mu spadol k nohám. Odraz hviezdy mal trblietavý modrý odtieň a tak vznikol tzv. hviezdny zafír.

Z chemického hľadiska je zafír oxidom hlinitým. Je zaradený na druhej priečke v tvrdosti, presnejšie na čísle 9 v Mohsovej stupnici. Pre výraznejšiu farbu a vyšší lesk bývajú zafíry upravované prostredníctvom vysokých teplôt (1700 – 1800 °C).

V minulosti ľudia verili poverám, že zafír ochráni tých, ktorý sa báli strašidiel a príšer. Pre jeho nositeľov sa stal talizmanom, ktorý chránil aj pred zlými duchmi.  Po stáročia je zafír symbolom úprimnosti, pravdy a upevňuje vernosť v partnerskom či manželskom vzťahu. Obdobie stredoveku tiež poukazuje na bibliotéku, v ktorej zafír podporuje intelekt a múdrosť. Zároveň vnáša do života odvahu a mier.

Výraznú popularitu zafír dosiahol vďaka britskej kráľovskej rodiny, v ktorej sa objavil pri zásnubách princeznej Diany z Walesu. V súčasnosti tento klenot zdobí ruku Vojvodkyne z Cambridge, ktorá je manželkou britského princa Williama.

Nosenie zafíra oceníte vďaka jeho liečebným účinkom ako podpory správneho cievneho systému, posilnenia poškodeného zraku. Ukrýva v sebe účinky, ktoré podporujú čistú myseľ, silné ochranné vlastnosti alebo úprimné konanie.

Posilnenie koncentrácie pri nosení zafíru ocenia ľudia, ktorý sú narodení v znamení Blížencov. Nezaostávajú za nimi ani Váhy, ktorým pomáha k úprimnosti a láske k pravde. Znamenie Býkov ho ocenia vďaka schopnosti rozvíjania trpezlivosti či možnosti utriedenia si myšlienok. Hrejivé objatie zafíru dodáva ľuďom narodených v znamení Panny pocit istoty a bezpečia, súčasne z drahokamu čerpajú čisté emócie a harmóniu.

Zafír je úplne ideálnym drahokamom pre tých, ktorý sa narodili v mesiaci September.

Zafír

Zdieľať tento článok