Perly, kráľovné kameňov

Perly, kráľovné kameňov

Perly sú odjakživa známe ako kráľovné kameňov. Vždy boli jedným z ukazovateľov hojnosti a moci. Perly boli cenené kvôli ich magickej kráse kráľmi aj obyčajnými ľuďmi. Boli známe a cenené v mnohých kultúrach už v dávnej histórii. Tieto neodolateľné skvosty patria medzi najkrajšie šperky. Perly sú veľmi obľúbené aj v kráľovských rodinách od nepamäti. Napríklad Anglická kráľovná Alžbeta II má vo veľkej obľube perlový náhrdelník ktorý má od svojich 10 rokov, dostala ho od svojho starého otca Georgea V. K náhrdelníku darovala Alžbete neskôr jej babička, kráľovná Mária, perlové náušnice.

Perly svoju silu ukázali ľudstvu už pred 6000 rokmi. Traduje sa o ich pôvode množstvo legiend. Patria medzi najstaršie drahokamy. Ide o výnimočný drahokam, ktorý vzniká v živom organizme. Jedinečné sú aj v tom, že sa neťažia a sa hľadajú. Pochádzajú z ustríc alebo lastúr. Rozdiel je taký, že v lastúre je ich okolo 20 a v ustrici najviac 2.
„Kultivované perly“ sú umelo vytvorené sladkovodné perly. Vďaka kultivácii sú perly lacnejšie a dostupnejšie. Nájsť pravú perlu v dnešnej dobe je raritou, pretože ich hľadanie je nebezpečné.

Hodnota perál závisí od viacerých faktorov. Dôležitý faktor je ich tvar – čím je pravidelnejšia, tým má vyššiu hodnotu. Rôzne viditeľné nerovnosti znižujú jej hodnotu. Takéto perly sa väčšinou využívajú do strieborných šperkov. Krásu perly odráža hlavne svetlo a lesk, preto je dôležitá kvalita perlete na povrchu.
Keď nechcete aby Vaše perly nestratili svoj lesk ani po rokoch je potrebná pravidelná starostlivosť. Perly majú v statuse jemnosť a krehkosť. Je potrebné sa vyhýbať vlhkosti, je dôležité aby ste ich skladovali na vhodnom mieste aby nebolo vlhké miesto kde ich odkladáte. Platí aj opačné pravidlo, nesmú byť ani na príliš suchom mieste lebo sa môžu zmeniť na prášok.

Perly symbolizujú múdrosť získanú skúsenosťami. Verí sa, že privolávajú šťastie a zdravie a poskytujú ochranu pred negatívnou energiou. Majú ukľudňujúce a utišujúce vplyvy, vyrovnávajú karmu a posilňujú vzťahy. Rovnako udržujú deti v bezpečí. Perly znamenajú čistotu, štedrosť, vyrovnanosť a lojalitu.

Jednoducho sú to šperky s nadčasovou hodnotou, ktorá pretrvá generácie.

Share this post