Získajte až 30% ZĽAVU na Šperky tejto sezónyPre pánovPre dámy * Časovo obmedzené.

Diamanty sú večné …

Diamanty sú večné …

Diamanty, tak nádherné a večné. Po celé storočia ľudia uznávali diamanty ako symbol večnej lásky a evolúcie. Zároveň diamant predstavoval kameň, ktorý posilňoval harmóniu, lásku a odvahu.

Prírodné diamanty znamenajú neopracované diamanty, ktoré doposiaľ neprešli žiadnou úpravou ako je brúsenie alebo leštenie. Vďaka ich prirodzenému stavu je náročné vopred rozpoznať ich vlastnosti a práve v dôsledku toho ich označujeme za tajomné. Diamant má najvyššiu tvrdosť 10 v Mohsovej stupnici tvrdosti. Tvrdosť diamantu siaha až do antických čias odkiaľ pochádza aj jeho meno. Ak zakotvíme v minulosti tak zistíme, že jeden z najväčších svetových diamantových nánosov sa nachádza pri pobreží Južnej Afriky. Nespočetné množstvo diamantov bolo v priebehu niekoľko miliárd rokov vyplavených na breh.

Vďaka svojej tvrdosti je obľúbený ako drahokam a označovaný ako symbol čistoty, vernosti, oddanosti a bohatstva. Len zásluhou kvalifikovaných odborníkov je možné realizovať brúsenie a leštenie diamantov, po ktorom sa preukáže ich skutočná kvalita a čistota. Ešte pred leštením nespracovaný diamant Vám pripomenie kus zakaleného, bezfarebného, mliečneho skla či žltohnedého kameňa. Prírodné diamanty sa dostávajú na diamantové burzy, odkiaľ sú distribuované spracovateľom do celého sveta. Inštitúcie, ktoré sú zamerané na brúsenie a leštenie diamantov zodpovedajú za ne až do momentu, kedy vypláva na povrch ich skutočný lesk. Následne potom si diamanty osvojujú skúsení zlatníci a klenotníci, ktorý premenia diamant na úžasný šperkársky skvost. Súčasné moderné technológie dokážu presne vytvárať virtuálne modely prírodných drahých kameňov. Dokážu odhaliť vnútorné inklúzie, ktoré predstavujú kľúčový problém kvality pri klasifikácii diamantov. Digitálna kópia v počítači dokáže posúdiť akými spôsobmi by mohol byť diamant brúsený. Skúsený odborník má dôležitú úlohu rozhodnúť o tom, ako by mal byť vybrúsený a leštený daný diamant, pre správne dosiahnutie potenciálu.

Jednou z dôležitých charakteristík pri klasifikácií diamantov je čistota. Vzhľadom nato, že sú prírodného charakteru tak zanechávajú na sebe stopy prírody. Vo väčšine prípadov zahŕňajú drobné častice uhlíka alebo mikroskopické praskliny, ktoré je náročné vidieť voľným okom. Tieto nedostatky v systéme kvalifikácie 4C znižujú hodnotu drahokamu, keďže väčšia čistota zodpovedá vyššej kvalite. Za bezchybné diamanty považujeme tie, ktoré sú absolútne čisté a nie je možné v ich vnútornej štruktúre pozorovať žiadne chyby. Tieto drahokamy považujeme za vzácne a cenné.

Tak ako spadá farba diamantu na škále od žltkastého odtieňa po hnedastý odtieň, tak sa znižuje hodnota daného kameňa. K výnimke patria diamanty, ktoré vyžarujú intenzívnejšiu čistú farbu nazývanú „fancy diamanty“ sa môžu hodnotou vyrovnať dokonale bielemu diamantu. Diamanty, ktoré sa vyznačujú intenzívnym odtieňom ako žltej, červenej, modrej alebo ružovej farby sú obzvlášť zriedkavými kúskami. Práve tieto sa považujú za veľmi populárne šperky. Približne jeden zo 100 000 diamantov je možné označiť za fancy diamant.

Diamant má blahodarne účinky na zdravie človeka, napomáha k liečbe zeleného očného zákalu a rozjasňuje zrak. Podporuje k uzdravovaniu alergií a chronických problémov.
Diamantové šperky sú úplne ideálnym darčekom pri každej príležitosti. Samotný diamantový šperk pridáva na výnimočnosti a luxuse. Svojou trblietavou žiarou očarí každú dámu. Nielenže jej ihneď vyčaríte úsmev na tvári, ale aj rozjasníte jej nádherné očká.

Mnohokrát sa zamieňa slovné spojenie diamant s briliantom. Diamanty sú surové neopracované kamene, vždy v prirodzenej forme v tvare octahedra – osemhranu. V skutočnosti je briliant diamant, ktorý je opracovaný a vybrúsený do najideálnejšieho tvaru. Briliant sa trblieta jasnejšie ako akýkoľvek iný diamant. Tento typ brusu siaha až do roku 1910 a odvtedy sú brilianty najžiadanejšou formou diamantov.

Zdieľať tento článok